Приветствую Вас, Гость
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Поговорим? » Образование и карьера » ДИСЕРТАЦІЙНІ ДОСЛІДЖЕННЯ В УКРАЇНІ СЬОГОДНІ -роздуми на тему (СПРАВЖНЯ НАУКА ЧИ ДОВГА ЧЕРГА ЗА НАУКОВИМ СТУПЕНЕМ ?)
ДИСЕРТАЦІЙНІ ДОСЛІДЖЕННЯ В УКРАЇНІ СЬОГОДНІ -роздуми на тему
ОленаДата: Четверг, 14.02.2013, 04:56 | Сообщение # 1
Абитуриент
Группа: Пользователи
Сообщений: 1
Награды: 0
Репутация: 0
Статус: Offline
ДИСЕРТАЦІЙНІ ДОСЛІДЖЕННЯ В УКРАЇНІ СЬОГОДНІ –СПРАВЖНЯ НАУКА ЧИ ДОВГА ЧЕРГА ЗА НАУКОВИМ СТУПЕНЕМ ?Колисьдавно, коли ще захоплювалася ідеєю бути журналісткою за фахом або письменницею,
то прочитала десь про те, що робити, якщо сумніваєтесь, чи писати Вам… Якщо
можете не писати – краще  не пишіть, а от
якщо розумієте, що не можете не писати – пишіть обов’язково!
 Згадаласяця порада особливо гостро зараз, коли о третій годині ночі, намагаючись
заснути, я зрозуміла, що мої неспокійні думки вимагають бути записаними…
Неспокій зароджувався давно, однак не проявляв себеголосно. Я взагалі мало схильна до відкритої й радикальної критики нашого
суспільства, а тут чомусь не втрималася. Мабуть, останньою краплею, що не давала
заснути, була новина про значні фальсифікації в російському ВАК 1. Окремокоментувати цю новину не буду, хоча думок багато, скажу лише, що я впевнена, що
в Україні загалом ситуація не набагато краще. Причиною безсоння були і думки з наукових питань, бопівночі переглядала наукові статті за своєю тематикою… Але серед тих думок
неспокійно-хвилюючий окремий привід замислитися – багато питань, об’єднаних
загальним змістом … Хто вони сьогоднішні «кандидати в кандидати наук»2, до яких за волею долі та,здається, і власним вибором відношуся сьогодні і я? Дійсно науковці чи
випадкові люди у черзі за «корочкою» кандидата? Коли раптом стало модним
здобувати ступінь заради вигоди, престижу чи інших химерних принад? Яка вигода
у звичайних, пересічних працівників ВНЗ чи наукових установ, якими є досить значна
частка сьогоднішніх здобувачів, може бути, якщо доплати у відповідних професіях
у зв’язку зі ступенем можуть роками не компенсувати тих коштів, які
витрачаються на захист? В останню питанні я відверто натякаю на корупційні
схеми, завдяки яким можливі недостойні захисти і завдяки яким «корочка» є
корисною після них. В Україні у 90-х роках вже минулого століття булатенденція здобуття вищою освіти, бо вважалося це необхідною умовою успіху, та й
просто виживання в нових умовах… Загублені у початках ринкової економіки ВНЗ
рятувалися тим (та й зараз рятуються) тим, що навчали «всіх і вся» лише, щоб
зберегти набір студентів у тій же кількості та набрати додатково
«контрактників», за рахунок яких просто виживати. Замість того, щоб стати
конкурентоспроможними на ринку, ВНЗ досі, самі того не розуміючи, намагаються
жити за законами планової економіки – за законами тієї країни, якої вже немає
понад 20 років. А коли «корочки» про вищу освіту, або навіть дві,стало мало, почалася повальна епідемія здобуття наукових ступенів… А загалом,
причин того дуже багато, і можливо я невірно встановлюю причинно-наслідкові
зв’язки, однак наслідок – загальновідомий: кандидатів наук стає все більше,
однак кількість аж ніяк не свідчить про якість, що впевнено доводиться
загальним рівнем вітчизняної науки на світовому рівні, індексами цитувань та
іншими показниками.Коли я дивлюся на новоспечених кандидатів, частодумаю – а чим я гірша? Якщо він (вона) – кандидат, то моя робота тим більше –
достойна, але вчасно згадую про те, що рівнятися завжди треба на кращих. І
дійсно є ті, дивлячись на кого, розумію, що мені до них «як до неба» - за
науковим рівнем, за сприйняттям і розумінням світу і т.д. То є «справжні кандидати».
Щастя те, що серед моїх друзів дійсно є ще такі «динозаври», які, на мою думку,
стали кандидатами наук (чи прагнуть до цього) цілком заслужено, тому що
виконали гідне дослідження, тому ще не керувалися корисними мотивами і не
прикривалися грошима чи «блатом» заради здобуття «корочки». Але вистачає й інших «кандидатів». І погляди їх, щоначебто незрозумілі мені, навіть протилежні моїм, і їх цілком вигідні, перш за
все, для себе мотиви, якщо намагатися їх осягнути, іноді навіть видаються
цілком прийнятними і доцільними. Щоб бути успішним… Щоб побудувати кар’єру… Щоб
на візитці, наприклад, адвоката було зазначено кандидат наук… По суті, у
кожного з «кандидатів в кандидати» є певні особисті цілі, зрозуміло, що
незначний відсоток хоче, а головне – може, перш за все, привнести щось нове у
науку. Такі високі мотиви поступаються звичайним, меркантильним завданням
кожного з нас… Та лякає не тільки і стільки це, але й те, що сама система
дозволяє такий підхід, а крім того те, що є значний відсоток тих, для кого будь-які
засоби згодяться для досягнення мети, адже головне – результат. Одним із
прикладів цього може бути такацифра –  «Выявленынекорректные заимствования общим объемом до 87 процентов объема текста»1.Явзагалі слабо собі уявляю,як таке могло статися – виходить, що в роботі авторського – це лише титул,
зміст і вступ? Тобто здобувачеві взагалі нічого було додати і було взагалі
байдуже на норми авторського права, наукової етики, на те, що його робота –
відвертий, безпринципний плагіат???! Та й просто – його власна гідність
дозволила йому досягти мети таким шляхом, захищати фактично чужу роботу (чи
збірку робіт)!!! У своїй замітці я не претендую ні на об’єктивність,ні на оригінальність, ні навіть на те, що моя наукова робота єдина, така гарна
й мила «біла ворона» серед інших, хоча й сподіваюся, що серед такої сучасної
системи цінностей зумію зберегти деякі вірні уявлення про наукове пізнання та
повагу до себе, щоб представити роботу, хоч трохи гідну на визнання науковою. У висновку сказаного, складно говорити проперспективи… В одному огляді модних тенденцій весни 2013 трохиповеселило нагадування про те, що не варто носити сумочку і взуття одного
кольору. Це може собі дозволити хіба що англійська королева (як ікона класичного стилю і пережитокминулого водночас – прим. моя). А в стилі сучасної леді – це моветон івідверта відсутність смаку. Проводячи аналогію з піднятою тут темою, скажу - я
ще сподіваюся на те, що колись бути кандидатом стане так само немодно, і
дозволити це зможуть собі лише справжні знавці класичного стилю. Не дивлячись
на досить сумну і гнітючу ситуацію, я все ще залишаюся невиправною оптимісткою.
І сподіваюся, що можливо прийде хвиля повернення до високих наукових ідеалів,
коли в науці залишаться ті, хто дійсно хочуть і можуть займатися наукою, а не
побудовою кар’єри і подібними «статусними» речами. Хоча, можлива й інша перспектива. Як полюбляєговорити один з моїх приятелів, цитуючи відомого політика: «Україну врятують
масові розстріли».  Іншими словами – якщо
наше суспільство не рятують відчуття власної гідності та здоровий глузд, можливо,
лише радикальні перевірки і скасування дипломів «кандидатів» зможе віднадити
натовп бажаючих до такого привабливого і модного статусу, але не науковогоступеня «кандидат наук»???______________________________1 http://glavnoe.ua/news/n123749 2про докторів говоритине буду, бо вважаю,себе недостатньоюкомпетентною дляякоїсь критики, тим більше «емпіричний досвід» спілкування більший з
кандидатами наук чи претендентами
.




Сообщение отредактировал
 
elsenaДата: Суббота, 23.03.2013, 16:55 | Сообщение # 2
Бакалавр
Группа: Модераторы
Сообщений: 62
Награды: 1
Репутация: 3
Статус: Offline
Спасибо, что поднимаете эту тему. Скажу, что есть еще одна горькая сторона медали в этой проблеме. К сожалению часто возвращаются ВАКом работы не откровенно пустопорожние (даже если не плагиат чистой воды, то перепевание старых песен на новый лад), эти частенько проходят под шумок. Возьмите наугад 10 диссертаций за последнее десятилетие и 1 как минимум, будет бестолковая. А заворачиваются  отнюдь не самые плохие, а те, которые неугодны кому-то (расправляются таким образом с руководителями или какие-то давние конфликты есть тому причиной). Вот и живем в век псевдонауки(((



Сообщение отредактировал
 
Форум » Поговорим? » Образование и карьера » ДИСЕРТАЦІЙНІ ДОСЛІДЖЕННЯ В УКРАЇНІ СЬОГОДНІ -роздуми на тему (СПРАВЖНЯ НАУКА ЧИ ДОВГА ЧЕРГА ЗА НАУКОВИМ СТУПЕНЕМ ?)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: